Sant Atulanand Residential Academy
Varanasi

A unit of SWAMI ATULANAND SEWA NYAS

A unit of SWAMI ATULANAND SEWA NYAS

Student Council

Student Council


Home   /   About Us   /   Students Council   /   Student Council
SL.
NO.
INCHARGE POST MEMBER CLASS SECTION   SL.
NO.
INCHARGE POST MEMBER CLASS SECTION
1 SCHOOL REPRESENTATIVES (DR.APARNA SINGH) Head Boy of the School Sujal Chaubey 12 M2 36 SPORTS CAPTAINS
(MS.PRIYANKA SINGH)
Sports Captain Primary Adarsh Pandey 5 C
2 Head Girl of the School Shreya Singh 12 HUM 37 Sports Captain Junior Prashant Yadav 7 D
3 Hostel Representative Boys Tarun Rai 12 C2 38 Sports Captain Senior Pratham Tripathi 11 M3
4 Hostel Representative Girls Priya Singh 12 B2 39 Sports President Harsh rai 11 B2
5 CLASS REPRESENTATIVE
(MR. RAJKUMAR YADAV)
Class Representative Aditya patel 4 A 40

CULTURAL CLUB      (MRS. NINDIA)

Cultural Secretary Primary Navya Suri V B
6 Class Representative Adyant Singh 5 A 41 Cultural Secretary Junior Ananya Singh 7 E
7 Class Representative Kaustubh Singh Bais 6 C 42 Cultural Secretary Senior Bhumi Singh 10 B
8 Class Representative Ansh Singh 7 A 43 President  Cultural Club Prachi Singh 11 H
9 Class Representative Ananya Patel 8 F 44 EDITORIAL BOARD
(MS. MANALI SINGH)
Member of Editorial Board (Pri) Shaurya Singh 5 A
10 Class Representative Parth Srivastava 9 B 45 Member of Editorial Board (Jr) Abhinav Singh 7 A
11 Class Representative Arya Tiwari 10 G 46 Member of Editorial Board (Sr) Paridhi Singh 10 I
12 Class Representative Aman Gupta 11 C1 47 Sub Editor Udita Singh 10 G
48 Sub Editor Aditya Singh 12 HUM
49 Chief Editor Zamzama Faraz 12 M2
13 Class Representative Vivek Upadhyay 11 M1 50 DISCIPLINE (MR.GOVIND UPADHYAY) Discipline Secretary Primary Abhiman Pandey 5 A
14 Class Representative       51 Discipline Secretary Junior Aditi Singh 7 A
15 Class Representative Shaivi 11 HUM 52 Discipline Secretary Senior Shivangi Chaubey 10 I
16 Class Representative Swati Singh 12 C1 53 President  Discipline Committee Satwik Upadhyay 12 HUM
17 Class Representative Vishakha Keshari 12 M2 54 ECO CLUB
(MRS. MALA SINGH)
Secretary Eco Club Primary Alankrita 4 C
18 Class Representative Vishnu Kumar Keshrwani 12 B2 55 Secretary Eco Club Junior Sneha singh 7 C
19 Class Representative Mansi Rai 12 HUM 56 Secretary Eco Club Senior Hariom Singh 10 D
20 HOUSE CAPTAINS PRIMARY
(MRS. RATI SURI)
Red House Captain Primary Nitish Kumar Prajapati 5 B 57 President  Eco Club Niharika Elena Knox 11 B1
21 Green House Captain Primary Khushi Yadav 5 B 58 HERITAGE CLUB
(MRS. ZEENAT SIDDIQUI)
Secretary Heritage Club Primary Pratishtha Dwivedi 4 B
22 Yellow House Captain Primary Om Singh 5 C 59 Secretary Heritage Club Junior Harshita rastogi 6 A
23 Blue House Captain Primary Shreya Baranwal 5 C 60 Secretary Heritage Club Senior Vivek Singh  10 D
24 HOUSE CAPTAINS JUNIOR
(MS. KAMNA KUKREJA)
Red House Captain Junior Adarsh Patel VII D 61 President  Heritage Club Anuradha 12 HUM
25 Green House Captain Junior Vaibhavi Singh VII D 62 LITERARY CLUB
(MRS. ANITA SINGH)
Secretary Literary Club Primary Prateek V A
26 Yellow House Captain Junior Mansi Rai VII D 63 Secretary Literary Club Junior Aniket Patel 8 E
27 Blue House Captain Junior Abhay Singh VII B 64 Secretary Literary Club Senior Pranav Kushwaha 10 B
28 HOUSE CAPTAINS SENIOR
(MRS. SWATI SINGH)
Red House Captain Senior Sakshi Singh 10 D 65 President  Literary Club Rohit Asthana 11 M2
29 Green House Captain Senior Vishal pandey 12 HUM 66 ICT CLUB      (MR.RATNESH CHATURVEDI) Secretary ICT Club  Primary Anant  V C
30 Yellow House Captain Senior Ayushi Singh 11 B1 67 Secretary ICT Club  Junior      
31 Blue House Captain Senior Siddhant  9 G 68 Secretary ICT Club  Senior Ayush Singh 10 D
32 WING CAPTAINS
(MR. PRABHAT DWIVEDI)
Wing Captain Primary Rachit Singh 5 A 69 President  ICT Club Ashutosh Mishra 10 F
33 Wing Captain Junior Ayushman Patel 6 A  
34 Wing Captain Senior Vartika singh 10 A
35 President  Academic Wing Khushi Gautam 12 M2